Z Antonim Bokiem po Wilkowie (relacja)

wilków spacer

21 września w słoneczne popołudnie blisko 40 osób zameldowało się na parkingu przy kościele w Wilkowie. Na spacer historyczno-regionalny zatytułowany „Sekrety dawnego Wilkowa” zaprosił wszystkich dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Głogów Leszek Rydz, a całość poprowadził Antoni Bok z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – głogowski historyk i regionalista, który chętnie dzielił się ze słuchaczami swą imponującą wiedzą.

Jak się okazuje, Wilków to wieś z bogatą, choć nierzadko tragiczną, historią. Uczestnicy spaceru odwiedzili m.in. nadodrzański wał, pozostałości „okołodworskich” zabudowań, pomnik męczeństwa, ślady po dawnym obozie Służby Pracy Rzeszy (RAD), nieczynną stację kolejową. W trakcie wycieczki można było dowiedzieć się między innymi, czym różnił się Wilczynek od Nowego Wilkowa, dlaczego jeden z okolicznych stawów nazywano Kawowym, jak mroźne zimy wpływały na życie dawnych mieszkańców wsi, dlaczego w Wilkowie kwitło niegdyś życie przemytnicze. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Grzegorza Niedźwiedzia udało się dokładnie obejrzeć historyczne elementy wystroju świątyni. Wiele ciekawostek przytoczyli także sami uczestnicy spaceru – byli wśród nich rdzenni, wieloletni mieszkańcy miejscowości, doskonale pamiętający dawne budynki, nieistniejące już miejsca.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe prezenciki: notesy, smycze, zestawy kredek. Dziękujemy bardzo za przybycie i wspólny spacer. Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia z historią w tle: już w niedzielę 24.09 odbędzie się spacer po Grodźcu Małym, a w kolejny czwartek będziemy poznawać historyczne smaczki Przedmościa. Liczymy na Waszą obecność!

Spacer został zorganizowany w ramach projektu „Tropiciele Lokalnej Historii: powrót do przeszłości w Gminie Głogów”, realizowanego przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów. Więcej zdjęć ze spaceru można znaleźć w naszym profilu facebookowym:

(Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”)

https://niepodlegla.gov.pl/

https://www.facebook.com/niepodlegla1918

pasek logo niepodległa

Data opublikowania: 21:20, 21 września 2023

Kategorie: Aktualności