Warsztaty tożsamości lokalnej (10.X)

Warsztaty tożsamości lokalnej

We wtorkowe popołudnie 10 października w sali Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Głogów odbyło się spotkanie zatytułowane „Podgłogowskie Ziemie Odzyskane: warsztaty budowy tożsamości lokalnej w Przedmościu”.

Prowadzący spotkanie Marcin Kuchnicki, działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i OSP w Przedmościu, przygotował interesujące prezentacje, w których pokrótce omówił zagadnienia związane z historią miejscowości. Można było dowiedzieć się wielu informacji o napływie ludności, historii Gminy Głogów, transportach przesiedleńczych. Dużo miejsca poświęcono historii Przedmościa po 1945 r. – prowadzący opowiedział m.in. o trudnościach w tworzeniu i funkcjonowaniu pierwszych instytucji na Ziemiach Odzyskanych, rozwoju lokalnej straży pożarnej, powstaniu zespołu folklorystycznego.

Uczestnicy spotkania rozmawiali również o podjęciu działań zmierzających do utworzenia lokalnej izby tradycji – zbioru pamiątek, dokumentów, rekwizytów związanych z dziejami miejscowości, jej mieszkańców, ochotniczej straży pożarnej. Na miejscu można było obejrzeć część zgromadzonych eksponatów: dawny sprzęt strażacki, albumy, wydawnictwa o historii regionu i Przedmościa, tabliczki, kroniki, przedwojenne dokumenty. Nasze Centrum chętnie włączy się do dalszych działań wspierających stworzenie izby tradycji z siedzibą w nowej remizie OSP Przedmoście.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom za przybycie, a osobne serdeczne podziękowania kierujemy do Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i OSP Przedmoście – oba stowarzyszenia wsparły nas w organizacji i brały aktywny udział zarówno w tym, jak i innych wydarzeniach kulturalno-regionalnych na terenie Gminy Głogów.

Więcej zdjęć z wydarzenia można znaleźć w profilu facebookowym CBK.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Tropiciele Lokalnej Historii: powrót do przeszłości w Gminie Głogów”, realizowanego przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

https://niepodlegla.gov.pl/

https://www.facebook.com/niepodlegla1918

pasek logo niepodległa

Data opublikowania: 19:34, 10 października 2023

Kategorie: Aktualności