Spotkanie z historią w Grodźcu Małym

W niedzielne popołudnie 24 września kolejna miejscowość Gminy Głogów odkryła swe tajemnice. Tym razem można było zwiedzić i dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek o Sołectwo Grodziec Mały, z czego chętnie skorzystało ponad 40 osób.

Gospodarzem spaceru, zorganizowanego w ramach programu inicjatyw kulturalnych „Coraz Bliżej Kultury: nowa odsłona kultury w Gminie Głogów”, był Pan Marcin Kuchnicki z Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, który zaplanował odwiedzenie następujących punktów trasy: stacja kolejowa, budynek dawnej szkoły, kościół pw. Zesłania Ducha Świętego, pozostałości zabudowań dworskich. Informacje i ciekawostki sypały się gęsto – wiemy już między innymi, gdzie leży jezioro Zamkowe, jak funkcjonował pobliski tradytor kolejowy, co wspólnego z Grodźcem Małym mają Bogumice, do czego służyły liny przerzucone przez Odrę, jak pierwsi powojenni osadnicy radzili sobie w miejscowości. Dzięki licznym mapom i zdjęciom przygotowanym przez przewodnika udało się odszukać w dzisiejszym układzie wsi kilka dawnych obiektów, a nawet zlokalizować podstawę dawnego pomnika ku czci poległych w I wojnie światowej!

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i bardzo aktywny udział w spacerze. Planujemy w tym roku zorganizować jeszcze jedno spotkanie związane z historią Grodźca Małego, tym razem w świetlicy – do zobaczenia!

Galeria zdjęć ze spaceru – w profilu facebookowym naszego Centrum.

(Inicjatywa kulturalna „Pszczółka wie, co dobre – mieszkańcy Grodźca Małego też to poznają” jest współfinansowana przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023)

Data opublikowania: 09:33, 25 września 2023

Kategorie: Aktualności