Spacer historyczny w Serbach – relacja

spacer serby

Blisko 50 osób (!) stawiło się w czwartek 14 września przy świetlicy w miejscowości Serby, by wyruszyć na spacer historyczno-regionalny zatytułowany „Śladami Garnizonu Głogowskiego w Serbach i Starych Serbach”.

Przybyłych powitali Wójt Gminy Głogów Bartłomiej Zimny i dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Głogów Leszek Rydz, po czym głos zabrał Antoni Bok – doskonale znany wielu mieszkańcom Głogowa i okolic historyk i regionalista, który poprowadził wydarzenie, z zaangażowaniem opowiadając o historii największej wsi Gminy Głogów. Można było dowiedzieć się między innymi o dawnym przebiegu Odry i jej znaczeniu dla miejscowości, czym były Skowronia Góra i Końskie Niebo, jaką rolę odegrali Serbołużyczanie i ile miejscowości o nazwie „Serby” tak naprawdę istniało. Zdążając w stronę pozostałości garnizonu, dzięki gościnności ks. Marka Waścińskiego udało się zwiedzić także wnętrze kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. W serbowskim lesie największe zainteresowanie pasjonatów lokalnej historii wzbudził pamiątkowy głaz z inskrypcją z 1870 r. Wyprawę zakończyła wizyta w jednym ze schronów na terenie dawnego Garnizonu Głogowskiego.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe prezenciki: notesy, smycze, zestawy kredek. Dziękujemy bardzo za tak liczną frekwencję i wspólny spacer, dziękujemy także Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Głogowski Wehikuł Czasu, Głogowski Informator Kulturalny, MyGlogow.pl, Gmina Głogów za zamieszczenie informacji o spacerze. Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia z historią w tle: już za tydzień w Wilkowie, a za dwa tygodnie – w Przedmościu!

Spacer został zorganizowany w ramach projektu „Tropiciele Lokalnej Historii: powrót do przeszłości w Gminie Głogów”, realizowanego przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów.

(Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”)

https://niepodlegla.gov.pl/

https://www.facebook.com/niepodlegla1918

pasek logo niepodległa

Data opublikowania: 23:20, 14 września 2023

Kategorie: Aktualności