Noc Bibliotek: Sowy w Przedmościu

noc przedmoście

W piątkowy wieczór 6 października Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. To już dziewiąta edycja tego wydarzenia, chociaż w naszej gminie odbyła się po raz pierwszy. Mamy jednak nadzieję, że nie ostatni i zagości na stałe w kalendarzu gminnych wydarzeń kulturalnych. Tematem przewodnim wieczoru w Przedmościu, przygotowanego i prowadzonego przez Agnieszkę Biegas i Natalię Pasternak, były sowy oraz pierwsza część cyklu powieściowego J.K. Rowling, czyli „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

Licznie przybyłych uczestników powitały bajkowe dekoracje oraz magiczne postaci, czyli profesor Minerwa McGonagal i mężny Godryk Gryfindor. Następnie dzieci obejrzały film przyrodniczy opowiadający o sowach i niezwykłych dźwiękach, jakie wydają, przeczytały kilka bajeczek o sowach ( m.in. „Sowa” Jana Brzechwy i „Sowie bajeczki” Natalii Usenko), poznały nazwy sów występujących w Polsce, układały sowie puzzle oraz wykonały rysunki sów, nadając im oryginalne imiona, takie jak Pimpek czy Zgred.

Kolejna część zajęć – Noc w bibliotece z Harrym Potterem – była odrobinę bardziej czarodziejska. Uczestnicy podzielili się na cztery zespoły (oczywiście analogicznie od nazw domów w powieściowym Hogwarcie). Każda z drużyn musiała wykonać 6 zadań wymagających nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim pomysłowości, kreatywności i zdolności manualnych, ponieważ trzeba było wykonać m.in. kwiaty z bibuły, papierową różdżkę czy też ułożyć rymowane zaklęcie.

Nagrodą za zaliczenie wszystkich zadań była sowia pizza, którą trzeba było… zrobić samodzielnie! Na dłuuuuugą chwilę w kuchni zapanował kontrolowany chaos: wyrabiano ciasto, tarto ser i krojono dodatki. Magiczny szef kuchni wraz z grupą najwytrwalszych pomocników – Olą, Nadią i Marcelem – opanował jednak sytuację i szybko „wyczarował” smakowite pizze, które równie błyskawicznie… zniknęły!

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki w postaci zakładek do książek i sowich magnesików.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie!

Więcej zdjęć z wydarzenia można znaleźć w naszym profilu facebookowym.

Data opublikowania: 10:13, 9 października 2023

Kategorie: Aktualności