Dawne słowiańskie lalki motanki były czymś na kształt talizmanu. Wypełniane słomą, motane z nici i skrawków materiału, miały strzec domowników przed złymi mocami, pomagać matkom w opiece nad dziećmi, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu. Były lalki otulaczki, które robiono dla nowo narodzonego dziecka i umieszczano w kołysce, jak również motanki, które dorastające dziewczynki otrzymywały od swych matek. Są nadal popularne we wschodnich częściach Polski, w Rosji, Białorusi, Ukrainie.
Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów, w ramach projektu „Etnokulturalna Gmina Głogów. Aktywna edukacja regionalna”, postanowiło przybliżyć tę tradycję i zaprosiło mieszkańców Gminy Głogów do tworzenia własnych lalek motanek. Warsztaty odbyły się 11 czerwca w świetlicy w Wilkowie, a poprowadziła je Czesława Sławińska. Spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę, a stworzone przez uczestników motanki są po prostu przepiękne, o czym można się przekonać, oglądając załączone zdjęcia!
Serdecznie dziękujemy za udział w kolejnych etnowarsztatach i jesteśmy przekonani, że to nie była nasze ostatnie spotkanie ze słowiańskimi laleczkami!
(Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024)