Duża dawka wiedzy o Przedmościu

przedmoscie

Spacer historyczno-regionalny po Przedmościu, zorganizowany 28 września w ramach projektu „Tropiciele Lokalnej Historii: powrót do przeszłości w Gminie Głogów”, zgromadził blisko 30 osób. Po krótkim przywitaniu przybyłych przez dyrektora Centrum Leszka Rydza, głos zabrał Marcin Kuchnicki z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – ekspert od historii tej miejscowości i nasz dzisiejszy przewodnik.

Jako że tematem spaceru była codzienność przed- i powojennego Przedmościa, uczestnicy odwiedzili kilka miejsc ważnych dla historii miejscowości, między innymi ośrodek kultury – dawną gospodę, wiekowy młyn, budynki, w których mieściły się browar i poczta, dawny dom gościnny i oczywiście dzwonnicę. Padło mnóstwo ciekawostek i mało znanych faktów – na przykład można było dowiedzieć się, gdzie we wsi znajdował się pelikan karmiący młode krwią z własnej piersi, do czego służyły izolatory na ścianie młyna, dokąd prowadziła pochylnia ze środkowej części browaru, gdzie rośnie przepiękna surmia, dlaczego w Przedmościu niebezpiecznie pracować w niedzielę, a jeden z masztów przy remizie OSP ma barwę czerwono-niebieską. Niemałą wiedzą wykazywali się także uczestnicy spaceru, chętnie uzupełniając fakty i dodając kolejne informacje o najnowszej historii miejscowości.

Oczywiście brakło czasu na wiele innych miejsc i opowieści, ale to nie koniec spotkań z historią w Przedmościu. Już 4 października odbędą się warsztaty o kronikach, a 10 października bardzo ciekawe wydarzenie – spotkanie zatytułowane „Podgłogowskie Ziemie Odzyskane”, na którym chcemy zainicjować działania prowadzące do powstania izby tradycji Przedmościa. Serdecznie zapraszamy!

Spacer został zorganizowany w ramach projektu „Tropiciele Lokalnej Historii: powrót do przeszłości w Gminie Głogów”, realizowanego przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Głogów.

(Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”)

https://niepodlegla.gov.pl/

https://www.facebook.com/niepodlegla1918

pasek logo niepodległa

Data opublikowania: 10:05, 30 września 2023

Kategorie: Aktualności